תסמונת התעלה הקרפלית - יעל קאופמן כהן

דף הבית >>    מאמרים >> ריפוי בעיסוק >> תסמונת התעלה הקרפלית - יעל קאופמן כהן
הטיפול בריפוי בעיסוק בתסמונת התעלה הקרפלית
(Carpal Tunnel Syndrome - CTS)

יעל קאופמן-כהן / מרפאה בעיסוק
אם אצבעות הידיים שלכם נרדמות ויש לכם נמול או זרמים ואפילו דקירות ו/או תחושה של כאב עמום באיזור שורש כף יד ואצבעות (המופיע בעיקר בלילה, מעיר משינה ומצריך אתכם לנער את היד כדי שה"דם יזרום" אליה), סביר להניח שאתם סובלים מ"תסמונת התעלה הקרפלית".
 
תסמונת התעלה הקרפלית נודעת כאחת הבעיות הנפוצות ביותר של מערכת העצבים ההיקפית
הפוגעת באיכות חייהם של מיליוני אנשים ברחבי העולם (בכ- 1% מהאוכלוסייה הבוגרת).
כאשר תסמונת התעלה הקרפלית מאובחנת נכון ובמועד, היא ניתנת לטיפול יעיל ופשוט, באופן שמרני או כירורגי.
תסמונת התעלה הקרפלית Carpal Tunnel Syndrome – CTS)) נגרמת מלחץ על העצב המדיאני (median nerve) העובר בתעלה הקרפלית הנמצאת בשורש כף היד. העצב המדיאני מעצבב תחושתית את האגודל, האצבע השניה, השלישית וחצי מהאצבע הרביעית, וכן הוא מעצבב מוטורית מספר שרירים בכף היד. בנוסף לעצב המדיאני עוברים בתעלה הקרפלית עוד 9 גידים מכופפים של האצבעות.
עליית הלחץ בתוך התעלה הקרפלית גורמת להפרעה בזרימת הדם בתוך כלי הדם הקטנים המזינים את העצב המדיאני. כתוצאה ממצוקה זו נוצרת בעצב פעילות חשמלית לא תקינה הגורמת לסימפטומים התחושתיים של נימול, זרמים והרדמות כף היד.
הסימפטומים הללו עשויים להעיר את האדם משנתו בשעות הבוקר המוקדמות. בהמשך, הם יכולים להופיע בשעות היום ולהתגבר בפעילות כמו נהיגה למשל. בשלבים מאוחרים יותר שההירדמות הופכת לקבועה, מופיעה חולשה של השרירים בכרית האגודל וירידה ביכולת התפקוד של היד בפעילות עדינה בעיקר כמו כפתור, השחלה, קשירה ואף דפדוף.
 
מה גורם לעלית הלחץ בתעלה הקרפלית?
ישנן סיבות שונות הגורמות להצרות התעלה ויכולות לגרום לתסמונת כמו למשל דלקת קלה בגידים, שברים בשורש כף היד, תנועות חוזרות ומרובות של אחיזה, גזירה וכן הקלדה ממושכת במחשב ושימוש אינטנסיבי בעכבר, גם כן נחשב לגורם סיכון לתסמונת. המצאות היד בתנוחה קבועה וממושכת בקרב אנשים אשר עבדתם כרוכה במאמצים פיזיים בידיים גם כן מהווה גורם סיכון, ומכאן שתסמונת התעלה הקרפלית עשויה להיות מוכרת כמחלת עבודה במצבים אלו.
מחלות כמו סכרת, תת פעילות בלוטת התריס או דלקת פרקים דלקתית עשויות לגרום לתסמונת. בזמן ההיריון, לא מעט נשים סובלות מהתסמונת עקב בצקת (לרוב זה חולף זמן קצר לאחר הלידה).
יצוין, כי תסמונת התעלה הקרפלית שכיחה יותר בקרב נשים, והיא שכיחה יותר ביד הדומיננטית. לעיתים קרובות תסמונת התעלה הקרפלית מופיעה דו צדדית.
 
איך מאבחנים?
אבחון נכון של תסמונת התעלה הקרפלית חשוב ביותר מאחר והוא הבסיס לטיפול המתאים. חשוב לוודא, כי סיבת הסימפטומים היא לחץ על העצב המדיאני בשורש כף היד, וכי אין מדובר בסיבה עצבית אחרת.
תסמונת התעלה הקרפלית, בדומה לשאר המחלות הנוירולוגיות – מאובחנת באמצעות בדיקת נוירולוג/ אורתופד כף יד ומאושרת על ידי בדיקת הולכה עצבית (EMG) ודיווח של הנבדק על אופי הסימפטומים.
 
מהו הטיפול המומלץ?
במקרים קלים של תסמונת התעלה הקרפלית ניתן לנסות טיפול שמרני, שמטרתו להקל על הסימפטומים על ידי מתן תרופות נגד כאבים ונוגדי דלקת, על ידי טפול מנואלי וחשמלי ו/או על ידי מתן סד תמיכה לשורש כף היד במטרה למנוע כיפוף ממושך של היד ולחץ על העצב ועד להזרקות סטרואידים מקומיות ומעקב קליני על-ידי בדיקות הולכה עצבית (בדיקת EMG) חוזרות על מנת לראות אם הנזק לעצב נעצר.
במקרים שבהם הלחץ על העצב המדיאני הוא בינוני או יותר מכך ואין שיפור בתסמינים אחרי ניסיון של טיפול שמרני, מומלץ לנתח. לרוב מדובר בניתוח בהרדמה מקומית ובמסגרת אשפוז יום ובדרך-כלל אחוזי ההצלחה גבוהים (95% הצלחה לפי הספרות).
מוקד ההתערבות, הן בגישה השמרנית והן בגישה הכירורגית, נועד לשחרר את הלחץ בתעלה הקרפלית. בשני המקרים, יש חשיבות רבה לטיפול הניתן במסגרת הריפוי בעיסוק.
 
הטיפול בריפוי בעיסוק בתסמונת התעלה הקרפלית
באופן כללי, הסובלים מסימפטומי התסמונת הן באופן הקל והן באופן הבינוני מופנים לריפוי בעיסוק לקבלת טיפול שמרני. הטיפול כולל הערכה של תפקודי היום יום ובדיקה פיזיקאלית הכוללת בדרך-כלל בדיקות תחושה, כוח מיומנויות של מוטוריקה עדינה, זריזות אצבעות ומניפולציה תוך ידנית.
 
חשיבות רבה נודעת כיום לשימוש בשאלונים סובייקטיביים של דיווח עצמי בהם הלקוח מדווח כיצד הוא תופס את התפקוד שלו. דיווח שכזה בעל ערך רב ויש לקחתו בחשבון בכל הערכה לקראת התערבות בריפוי בעיסוק אם לפני או אחרי ניתוח.
בדיקת שביעות רצון מהתפקוד לאור התסמונת הכרחית גם כן עבור שלב ההתערבות כמו גם בדיקת כאב.
 
הטיפול השמרני בריפוי בעיסוק
  1. הטיפול השמרני בריפוי בעיסוק בתסמונת התעלה הקרפלית כולל כמה מרכיבים:
  2. שימוש בסדים לתמיכת שורש כף היד במטרה למקסם את ההולכה העצבית בתוך התעלה הקרפלית ע"י הפחתת הלחץ על העצב המדיאני (Cock-up Splint). יש חשיבות להתאמה אישית של הסד על ידי מרפאה בעיסוק.
  3. חשיבות רבה נודעת לביצוע תרגילים לשיפור ההחלקה הגידית והעצבית בתוך התעלה הקרפלית. תרגילים אלו הוכחו כיעילים ביותר במניעת החרפת הסימפטומים ובהפחתת הפונים להליך כירורגי.
  4. הטיפול בריפוי בעיסוק כולל גם ייעוץ ארגונומי והדרכת הלקוח כיצד עליו לעבוד נכון עם גופו וידיו בכדי למנוע את החרפת הסימפטומים. מודגשת חשיבותן של מנחי עבודה נכונים, לקיחת הפסקות במהלך פעילויות שונות, הפחתת משך זמן האחיזה או הלפיתה של החפץ, הפחתת התדירות והאינטנסיביות של האחיזה והקטנת כמות התנועות החוזרניות תוך גיוון בביצוע מטלות שונות בעבודה ובבית.
אסטרטגיות התערבות אלו מהוות את המפתח להפחתת הסימפטומים של תסמונת התעלה הקרפלית ולהצלחת הטיפול בגישה השמרנית.
 
הטיפול בריפוי בעיסוק לאחר ההליך הכירורגי
התסמינים לאחר הניתוח משתפרים תוך כמה ימים אם הבעיה אינה כרונית. יש עד 1% מקרים של סיבוכים ורגישות בצלקת שנמשכת בין שבועות לחודשים. צלקת רגישה לאחר ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית יכולה להשפיע על הימנעותו של הלקוח להשתמש בידו המנותחת לביצוע תפקודי יומיום.
 
הטיפול בריפוי בעיסוק לאחר ההליך הכירורגי יבנה בהדרגה לפי השלבים הבאים:
  1. בשבועיים הראשונים, התחלת הפעלה עדינה על ידי המרפאה בעיסוק.
  2. הלקוח יקבל הנחיות לביצוע פעולות יומיות הדורשות מאמץ קל  ועם הורדת החבישה והוצאת התפרים יחל הטיפול בצלקת הניתוחית על ידי סיליקון.
  3. שבועיים לאחר הניתוח, הטיפול בריפוי בעיסוק יתמקד בשיפור טווחי התנועה של שורש כף היד והאצבעות. יתכן ויהיה צורך בדיסנסיתיזציה (נרמול תחושתי) באזור הצלקת.
  4. בהמשך, הדגש בטיפול יהיה על חיזוק השרירים וחזרה לתפקוד עצמאי בכל תפקודי היומיום.
  5. הערכה ארגונומית וייעוץ לסידור נכון של עמדת העבודה או הבית חשובה בכדי לאפשר ללקוח לחזור לעיסוקיו בתנאים האופטימליים לאחר הניתוח ובכדי למנוע את הישנות התסמונת.
בדרך כלל, ניתן לשוב לעבודה משרדית קלה לאחר שבועיים עד 4 שבועות מהניתוח.
החזרה לעבודה ארוכה יותר בפעילויות הכרוכות בתנועות חוזרניות או נשיאות משקל.
כוח האגרוף וכוח הצביטה צפויים לחזור לערכיהם מלפני הניתוח תוך חודשיים – שלושה.
הטיפול השמרני בריפוי בעיסוק וכן הטיפול לאחר הניתוח לשחרור התעלה הקרפלית, הוכחו כיעילים ביותר בקרב אלו שאובחנו כסובלים מתסמונת התעלה הקרפלית.
 
כתבה:יעל קאופמן-כהן, מרפאה בעיסוק
 
 

פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים