רפואת ספורט

דף הבית >> רפואת ספורט

מהי רפואת הספורט?
רפואת ספורט היא שטח חדש יחסית שהתפתח בשנים האחרונות ומקיף את כל התחומים הקשורים לפעילות גופנית, בכל הרמות, מחובב מתחיל ועד לספורטאי מקצוען ועוסק גם בהשפעות החיוביות של הפעילות הגופנית על מצבי מחלה מרובים ומניעתם.

רפואת ספורט מערבת תחומים רבים מן הרפואה המודרנית ומקשרת אותם אל הפעילות הגופנית: רפואת משפחה, אורטופדיית ספורט, רפואת ילדים, רפואת נשים, פיזיותרפיה, פיזיולוגיה של המאמץ, תורת האימון, תזונה, פסיכולוגיה, ביומכניקה (תורת התנועה), וכן טיפולים כגון עיסוי, כירופרקטיקה, אוסטיאופתיה, וטיפולי רפואה משלימה.

למי מתאימה רפואת הספורט?
רפואת ספורט,  שהייתה נחלתם של הספורטאים המקצוענים בלבד, הפכה לנחלתם של כל העוסקים בפעילות, ואף יותר מכך, כאמצעי טיפולי במחלות מתמשכות, וכאחד מנדבכי הרפואה המונעת העוסקת במניעת מחלות לב, במניעת השמנה, בטיפול בסוכרת, ביתר לחץ דם, בדלקת מפרקים ראומטואידית ועוד. תחומי רפואת הספורט מאפשרים ביצוע אימונים ופעילות בצורה יעלה יותר המותאמת אישית לכל אדם, ובנוסף טיפול יעיל ומכוון לאנשים הפעילים גופנית במקרים של פגיעות ומחלות.

כוח האדם המקצועי
מערב רופאים ומטפלים מתחומים שונים של הרפואה ומהתחומים הפרה-רפואיים.
רופא הספורט מגיע מתחומי הרפואה הכללית, רפואת המשפחה או הרפואה הפנימית. ההשתלמות בתחומי רפואת ספורט ספציפיים נמשכת בין שנתיים לארבע שנים, כאשר בחלק ממדינות העולם קיימת התמחות רשמית ומוכרת.
רופא ספורט מרכז ומטפל בכל תחומי רפואת הספורט ומפנה את המתאמן, במידת הצורך,לפתירת בעיותיו , מפציעות ועד לתכנון אימונים, לגורמים המתאימים.

אורתופד ספורט
מטפל בפציעות הנגרמות במהלך או עקב האימונים. הכשרתו מערבת הבנה נרחבת של מנגנוני הפגיעות בספורט, ניתוחים ספציפיים בספורטאים ובעיקר, החזרה מהירה ויעילה של הפצוע לפעילות. השתלמות ממוצעת בתחום פציעות ספורט לאורטופדים נמשכת בין שנה לשנתיים, בנוסף להתמחות הרגילה.

הפיזיותרפיסט המטפל בפגיעות ספורט עובר הכשרה ספציפית של כשנתיים בטיפול בספורטאים ומיישם בטיפול אינטנסיבי ואישי את חזרתו המהירה לפעילות. הפיזיותרפיסט מהווה את אבן הפינה בטיפול בפציעות ספורט, בהיותו איש השטח והראשון באזור הפציעה.

תזונת ספורט
מטפלת בתחום המיוחד של שימוש והחזרת מקורות האנרגיה שבהם משתמש הגוף, בעומסים משתנים. לאנשים הפעילים גופנית קיימים לעיתים צרכים שונים מהאוכלוסיה הכללית. בנוסף, עליהם לדאוג להחזרת מקורות האנרגיה על מנת לאפשר התאוששות מהירה ואפשרות לבצע אימונים נוספים. קיימות בעיות תזונתיות המיוחדות לספורטאים ועל מטפל להיות ערני להם על מנת למנוע נזקים ארוכי טווח. נושא התוספים התזונתיים הינו נרחב ובעל שימוש רב על ידי מספר גדול של ספורטאים וחובבים, ועל התזונאי להיות מעודכן בשימושים ובסיכונים בשימוש בהם. הכשרתו של תזונאי הספורט גם היא מיוחדת ומערבת הבנה מיוחדת בסוגי הפעילות הגופנית.

פסיכולוג ספורט עוסק בהכנתו של הספורטאי לתחרויות ולהתמודדות במצבי מתח, וטיפול בבעיות גופניות ונפשיות המתעוררות עקב או תוך כדי הפעילות הספורטיבית.

הפיזיולוג של המאמץ מטפל במיוחד בהכנת תכניות אימון לכל סוגי האוכלוסיות, מהחובב המתחיל, דרך המתאמן הנלהב ועד לספורטאי המקצוען, כאשר חלק מתחומיו מהווה נושא שיקום חולי הלב והטיפול במחלות מתמשכות באמצעות התוויה של פעילות גופנית כאמצעי טיפולי ושיקומי.

כל שאר המקצועות הנוספים המקדישים זמנם לטיפול בפעילות גופנית עוברים הכשרה על מנת להבין את הצרכים המערבים אוכלוסיה פעילה זו ולקיחת חלק פעיל במניעת הפסקת הפעילות ושמירה על הבריאות.

תחומי רפואת ספורט
האתלט הבכיר - בעל צרכים אישיים הדורשים מעקב מתמיד בכל שטחי רפואת הספורט. הספורטאי הבכיר מתייעץ עם רופאיו, מקבל טיפולים פיזיותרפים מניעתיים וטיפוליים, במעקב ע"י תזונאית ספורט  ומשתמש בפסיכולוג ספורט. מכיוון שהישגיו מביאים אותו אל קצה גבול היכולת, הספורטאי נע בין בריאות לחולי ופציעות באורח יומיומי, ולכן הינו זקוק למעקב וטיפול מיידי.

האתלט החובב - משלב ספורט בחיי היומיום לצרכי הנאה ובריאות, עם צורך בהישגיות על ידי השתתפות בתחרויות ובשיפור הישגים. הספורטאי החובב נוטה להשתמש ברפואת הספורט לא על בסיס קבוע , אלא לפי הצורך במצבי פציעות או בשלבים של רצון לשיפור הישגים. עקב פחות זמן לאימונים קבועים, קיימת הנטייה בקבוצה זו לפגיעות חוזרות.

החובב המתחיל - בד"כ בגיל מעט מתקדם, לאחר הפסקה ארוכה או ללא רקע קודם בספורט, עקב לחץ חברתי, מניעים אישיים ותדמיתיים, רצון לפתח כשר גופני, ועוד. בדרך כלל נוטים לעשות פעילות בסגנון "מהר מדי יותר מדי" עם נטייה להיפגע ולפתח פציעות מתמשכות. אוכלוסיה זו נעזרת במומחי רפואת הספורט לתכנון אימונים, לתזונה, ולסקירת מצב הבריאות לפני התחלת הפעילות על מנת לגלות גורמי סיכון לחולי ופציעות.

ילדים וספורט – כולנו נוהגים לשכוח את תקופת "קדם המחשב" שבה ילדים היו פעילים כל שעות היממה. ההורים מפגינים חרדות מ"עודף" פעילות וסוגי ספורט שונים. ככלל, אם אין סיבות מיוחדות (כגון הפרעות אורטופדיות או מומים מולדים), אין סיכון מיוחד בעיסוק אינטנסיבי של הילדים בפעילות. יש להקפיד על תזונה מספקת ועל הבנת הצרכים הגופניים והפסיכולוגיים של הילד, ולכן מומלץ שאם הילד מתאמן במסגרת סדירה, יהיו המאמנים בעלי הכשרה מיוחדת המתאימה לאימון ילדים.

נשים וספורט – לנשים צרכים מיוחדים בספורט בעיקר בהריון ולאחריו, ולאחר גיל הפסקת המחזור. יש לשים לב לשינויים ההורמונלים האופיינים לנשים , בעיקר בתחומי דלדול מסת העצמות וכן בשילוש הנשי: הפרעות אכילה, הפרעות במחזור , ואוסטיאופורוזיס המצויים ביתר אצל ספורטאיות צעירות.

ספורט לחיטוב והרזייה – נפוץ היום יותר מאי פעם, בעיקר במכוני כשר, מאמנים אישיים, ותכניות כלליות. השימוש בפעילות ספורטיבית מכוונת כאמצעי לשמור על משקל הגוף ולמניעת רפיון הרקמות, קונה לו אחיזה איתנה המבוססת על עקרונות פיזיולוגים מוצקים. יש להקפיד שהמאמנים יהיו בעלי הסמכה מתאימה ובעלי ניסיון בתחום.

ספורט כאורח חיים – מקובל כיום ברוב התרבויות כחלק מהמהלך היומיומי של שגרת חיינו. הפעילות טובה לשמירת רזרבות הכוח של הגוף, מניעת מחלות ההזדקנות, שיפור איכות החיים, ואף שיפור תוחלת החיים. המלצת האיגודים העולמיים הינה לחצי שעת פעילות גופנית יומית, בכל צורה שהיא, עם מאזן מצטבר שבועי, לכל החיים…

טיפול במחלות – ובייחוד במחלות כרוניות (מתמשכות), באמצעות פעילות גופנית מבוקרת, ובעיקר כשיקום למחלות לב, ליתר לחץ דם, סוכרת, מחלות מפרקים, עודף שומנים בדם, סרטן, ועוד מחלות רבות אחרות. ניתן להתאים את סוגי הפעילות הרצויים לכל מחלה על מנת לשפר את יעלות האימון ולהשיג את התוצאות הטבות ביותר בתהליך הריפוי או המניעה.

לקריאת מאמרים בנושאי רפואת ספורט ובדיקות ספורט.
 


פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים