רגליים כושלות -כאבי ברכיים

דף הבית >>    מאמרים >> אורתופדיה >> רגליים כושלות -כאבי ברכיים

 

רגליים כושלות


רוב האנשים סובלים בשלב כלשהו של חייהם מכאבי ברכיים. הסיבות רבות: עודף משקל, יציבה לא נכונה, פעילויות ספורט כמו ספינינג או כדורסל וגם הליכה בנעלי עקב. אז איך מטפלים? יש כמובן אפשרות לנתח, אבל לפני כן יש שלל שיטות, קונבנציונליות ואלטרנטיביות, להפחית את הכאבים.

כאבי ברכיים הם תופעה נפוצה, ששכיחותה עלתה בשנים האחרונות. פעילויות ספורט שאינן מתאימות לעוסקים בהן, תאונות ופציעות, פעילות גופנית מאומצת בנעליים לא מתאימות, יציבה לא נכונה וישיבה לא נכונה, עודף משקל, נטייה גנטית, גיל מבוגר, וגם הליכה ועמידה ממושכות על עקבים גבוהים הם בין הגורמים לבעיות ברכיים כרוניות, אשר ללא טיפול ושינוי באורח החיים, עלולות להחריף ולהסתיים בניתוח ובמגבלות תפקודיות.

"רוב האנשים יסבלו באיזשהו שלב בחייהם מהפרעות ברך בדרגה כזו או אחרת, בגלל שחיקה של הסחוס", מסביר ד"ר אברהם שטרן, מנהל היחידה להשתלות מפרקים בבית-חולים מאיר בכפר-סבא. "חבלות חוזרות בתדירות גבוהה הן אחת הסיבות להתפתחות תהליך שחיקתי של המפרקים בגפיים התחתונות, בעיקר הברך - שהיא המפרק הנשחק ביותר. אותן חבלות חוזרות, שחלקן מתרחשות במסגרת פעילות ספורטיבית אגרסיבית לא מבוקרת, כמו כדורסל, כדורגל, ריצה, ספינינג ואופניים, פוגעות בסחוס הפרקי, ומתחיל תהליך דלקתי שיכול להתפתח לפגיעה קשה.

קצב ההתפתחות משתנה מאדם לאדם, תלוי במבנה הגוף, משקל יתר, חלוקת עומסים על הגפיים התחתונות וסיבות תורשתיות של מבנה הסחוס. ישנו גם עניין הגיל, וככל שמתבגרים הסיכוי לסבול מבעיות ברכיים הולך ועולה.

איך מטפלים?
כאשר השחיקה לא קשה במיוחד ולא בשלב מאוד מתקדם, ניתן לטפל בכמה דרכים, ביניהן: פיזיותרפיה, שינוי צורת חיים וצורת התנהגות, כמו למשל, שימוש בנעליים נכונות וביצוע ספורט בצורה מבוקרת ומותאמת אישית, תרופות אנטי-דלקתיות למיניהן, תוספי מזון כמו גלוקוזמין כונדרויטין והזרקות של חומצה היאלורונית למפרק, שזו מולקולה שדומה לנוזל הטבעי המצוי במפרק.

כשכל הטיפולים האמורים נכשלים ותהליך השחיקה מתקדם, ניתן להיעזר בפעולה כירורגית מזערית שנקראת ארתרוסקופיה. כשהמפרק כבר הרוס לחלוטין, משתילים מפרק מלאכותי שמחזיק מעמד כ-15 שנה, בתנאי שהניתוח נעשה בגיל מבוגר, כי בגיל צעיר, כשהפעילות יותר אגרסיבית, זמן החיים של המשתל מתקצר. לכן כשמדובר בצעירים, מנסים לעזור בכל השיטות האחרות כדי להגיע לניתוח כמה שיותר מאוחר".

פולסים חשמליים
ד"ר רון ארבל, רופא אורתופד בכיר במרכז מדיקס מספר כי מגיעים בשנים האחרונות יותר צעירים פגועי ברכיים מבעבר מפני שיש עלייה במספר הצעירים שעוסקים בספורט אקסטרימי, כמו רכיבות על אופניים ואופני הרים.

אחד הטיפולים החדישים המוצעים לשיכוך הכאבים במפרקי הברכיים הוא שימוש במכשיר מתוצרת "ביוניקר" חברת ביוטכנולוגיה אמריקנית. "זה מכשיר אלקטרוני קטן ששמים על חגורת המכנס. יוצאים ממנו שני חוטים, שמחוברים לאלקטרודות שנמצאות בתוך מעין גרב אלסטית שמכסה את הברך", מסביר ד"ר ארבל. "המכשיר משדר לברך פולסים חשמליים, שמקלים על הכאב ומשפרים את התפקוד. הוא מיועד לאנשים עם שינויים ניווניים בסחוס של הברך, שהפתרון האפשרי להם הוא החלפה שלמה של הברך.

מדובר בדרך כלל במבוגרים, שלא רוצים או לא יכולים לעבור ניתוח. בארצות-הברית בדקו קבוצה גדולה של אנשים שהיו מועמדים לניתוח החלפת מפרק הברך. 84 אחוז מהמטופלים שהשתמשו במכשיר דחו את הניתוח בשנה. אחרי ארבע שנים 62 אחוז מהמטופלים במכשיר עדיין לא נזקקו לניתוח ,במכשיר יש להשתמש לפחות שש שעות ביום, אפשר גם בלילה. הוא אינו כלול בסל הבריאות וקונים אותו על-ידי הפניה של אורתופד.
 


פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים