פריצת דיסק

דף הבית >> פריצת דיסק
פריצת דיסק
 
הדיסק הבין חולייתי נמצא בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה. הוא בנוי מטבעת היקפית חזקה וסיבית אשר בחלקה הפנימי חומר ג'לטיני רך המשמש לבלימת זעזועים.

המושג פריצת דיסק הינו השכיח ביותר בכל הקשור לשיחות בנושא פגיעות גב, עם זאת רוב כאבי הגב אינם תוצאה של פריצת דיסק.
פריצת דיסק היא המצב בו נקרעים סיבי הדיסק ההקפיים והחומר הג'לטיני נשפך החוצה. בלט דיסק הינו מצב קל יותר בו חלק מהסיבים ההיקפיים נקרעים. אותה פריצה יוצרת לחץ על שורש העצב ובעקבות כך דלקת. אלו עלולים לגרום להקרנה לאורך האזור אשר מספק אותו עצב.  על־פי רוב, החלק הפנימי הקרוע שלהדיסק לוחץ על שורש עצב או מגרה אותו ויוצר דלקת מקומית. מידת הלחץ על שורש העצב, קובעת את עוצמת הכאב ואת הפגיעה בתפקוד.
יש לזכור שהאבחנה אינה תמיד תואמת את הביטוי הקליני. ישנם מקרים של בלט קל אשר יוצר כאבים חריפים ולעומת זאת פריצת דיסק אשר כמעט ואינה מגבילה. מרבית הפריצות מופיעות בגב התחתון או באזור חוליות הצוואר. בדרך כלל פריצת דיסק אופיינית תגרום לכאב גב תחתון המלווה בהקרנה לרגל אחת או שתיים בהתאם לגובה הדיסק הלוחץ. פריצה צווארית תגרום להקרנה לאורך הכתף והזרוע. גורמי הסיכון העיקריים לפריצת דיסק הינם עומסים מצטברים המלווים בשימוש לא נכון בעמוד השדרה כמו תנועות כפיפה חוזרות המשולבות ברוטציות. במידה ובנוסף לעומסים ולתנועות המזיקות יצטרפו משקל גוף עודף ויציבה לקויה הסיכון לפריצה יעלה.
הטיפול בפריצות דיסק כולל טיפול שמרני, תרופתי והתערבות כירורגית. הטיפול השמרני אשר ברוב המקרים מקדם ומשפר את איכות החיים יכלול פיזיותרפיה להורדת כאבים, הדרכה יציבתית ותרגול מתאים. התערבות כירורגית מסוגים שונים תישקל במצבים בהם הטיפול השמרני לא הצליח להקל על הסימפטומים. במצבים כמו בעיה בשליטה על סוגרים, ירידה ברפלקסים וחולשת שרירים משמעותית יזורז ההליך הכירורגי.
 
 

פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים