פסיכולוגיית ספורט

דף הבית >> פסיכולוגיית ספורט
פסיכולוגית ספורט – מה זה, ולמי זה מתאים?
ד"ר רועי סמואל (PhD), יועץ, חוקר, ומרצה בפסיכולוגיה של הספורט והפעילות הגופנית
מרכז תחום פסיכולוגית הספורט במרכז לרפואת ספורט medix תל-אביב

מהי פסיכולוגית ספורט?
פסיכולוגית ספורט הינה ענף הן של הפסיכולוגיה הכללית (כחלק מפסיכולוגיה חינוכית), והן של מדעי הספורט השונים (פיזיולוגיה, ביומכאניקה, תזונה). היא מוגדרת כתחום מחקר מדעי של הגורמים הפסיכולוגיים הקשורים להשתתפות וביצוע בספורט, וכן היישום המעשי של ידע זה לסייע לאנשים למצות יכולות ולהתגבר על קשיים בתחומי פעילות אלה.

פסיכולוגית ספורט עוסקת במגוון תחומים הקשורים לפעילות ספורטיבית כגון מוטיבציה, התמודדות עם לחץ של תחרות, ביטחון-עצמי, מערכות יחסים בין ספורטאים למאמנים, דינאמיקה בין שחקני קבוצה, הצבת והשגת יעדים, מיקוד קשב וריכוז, הכנה מנטאלית לתחרות, התמודדות מנטאלית עם פציעות ספורט, שינויים בקריירה הספורטיבית ועוד.

תחומים אלה משפיעים לא רק על ספורטאים הישגיים, אלא למעשה על כל אדם העוסק בביצוע ושואף למצות את יכולותיו: אנשי עסקים, אומנים מבצעים, טייסים, נהגי מרוץ, פוליטיקאים וכדומה. המשותף לכל המקצועות הללו הינו הצורך להציב מטרות ולהשיגם, לשמור על מוטיבציה גבוהה לאורך זמן, לעמוד בלחצים ומבחנים, להתמודד עם קשיים ומפלות, ולבצע בצורה מיטבית. תחומים אלה נחקרים ברמה מדעית-אקדמית על-ידי חוקרים בפסיכולוגיה של הספורט.

מי נותן ייעוץ בפסיכולוגית ספורט?
פסיכולוגים בעלי תואר ראשון בפסיכולוגיה כללית ותואר שני (או שלישי) בפסיכולוגיה של הספורט.
פסיכולוגי ספורט יכולים להעניק ייעוץ מקצועי לקשת רחבה של לקוחות: ספורטאים חובבים ומקצועניים, קבוצות ספורט, אנשי עסקים, אומנים מבצעים, אנשי כוחות הביטחון. הייעוץ יכול להתבצע בצורה פרטית או במסגרת קבוצתית. כמו כן, ניתן להעניק ייעוץ והדרכות למאמנים, שופטי ספורט, ואגודות ספורט.
בישראל לא קיימת הכשרה לתואר שני או שלישי בפסיכולוגיה של הספורט ולכן המעוניינים צריכים לנסוע ללמוד בחו"ל (בד"כ בארה"ב, אנגליה, אוסטרליה, ומזרח אירופה).

חשוב מאוד לבדוק את ההכשרה המקצועית של פסיכולוג הספורט טרם התחלת ההתקשרות המקצועית. פשוט לשאול מהי ההכשרה שלו או שלה, ולבקש לראות תעודות סיום של תואר ראשון ושני בפסיכולוגיה או בפסיכולוגית ספורט. כמו כן, רצוי לקבל המלצות מספורטאים או ארגוני ספורט אשר העסיקו את בעל המקצוע ומוכנים להעיד על מקצועיותו. כצרכנים נבונים חשוב לבדוק את המקצועיות והאמינות של פסיכולוג הספורט טרם התחלת התהליך הייעוצי. פסיכולוג ספורט הוא נותן שירות בדיוק כמו רופא ספורט או תזונאי ספורט ולכם יש את הזכות לקבל מידע על הכשרתו ומקצועיותו!

למאמרים של ד"ר סמואל
פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים