פיזיותרפיה של רצפת אגן

דף הבית >> פיזיותרפיה >> פיזיותרפיה של רצפת אגן • האם את סובלת מדליפות שתן? כשאת במאמץ, כשאת מתעטשת או כשאת לא מספיקה להגיע לשירותים?
   
 • בורחים לך גזים בפעילות ספורט?
 • האם יש לך כאבי אגן או גב לא מוסברים בעיקר בסוף יום?
   
 • שמת לב שאת הולכת לשירותים (להטיל שתן) יותר מנשים אחרות?
   
 • האם כואב לך בזמן קיום יחסי מין או בבדיקת גניקולוג?
 
כל אלה הם מצבים שעלולים להצביע על ליקוי ברצפת האגן
 
כאשר קיימת פגיעה בשרירי רצפת האגן, נפגעת יכולתם של השרירים לתמוך באיברי האגן. כתוצאה מכך כל פעילות המגבירה את הלחץ התוך בטני, למשל שיעול, עיטוש, קפיצה, ריצה, צחוק, הרמת חפצים או ילדים ועוד, תגרום ללחץ כלפי מטה של איברי האגן.

שרירי רצפת אגן חלשים ופגועים שאינם יכולים להביא לסגירה מוחלטת של הסוגרים, לא יוכלו למנוע דליפת שתן, בריחת גזים וצואה, כמו גם צניחת שלפוחית, רחם ורקטום (חלחולת).

עם הזמן, רצפת האגן כולה עלולה לצנוח. צניחת רצפת האגן מובילה לקושי בהתרוקנות (עצירות וקושי במתן שתן) ותחושת התרוקנות לא מלאה ואלו גוררים "בילוי" ארוך בשירותים, מלווה בלחיצות ארוכות ומפרכות, המחמירות את הצניחות, מחלישות את רצפת האגן עוד יותר ואף עלולות לגרום לנזק בעצבי רצפת האגן.

חשוב לציין שישנם מרכיבים רבים הקשורים לצניחה של רצפת האגן, ביניהם תורשה ומחלות, גיל, מספר ואופי הלידות ואורח החיים הכללי.

טיפול ברצפת האגן

הצורך בטיפול ברצפת האגן נפוץ בקרב נשים לאחר לידה או בחודשי ההריון המתקדמים, בין היתר על רקע השינויים האנטומיים הרבים שעוברים על האשה במהלך ההריון והלחץ הרב על שרירי רצפת האגן שגורם להחלשותם.

מנגד, קיימים מצבים של כאבים ברצפת האגן (וסטיבוליטיס, וולוודיניה, וגיניסמוס) בדרך כלל בפתח הנרתיק. ברוב המקרים ילווה בכיווץ יתר של שרירי רצפת האגן, שיכול להוות הגורם הראשוני או גורם משני לבעיה אחרת.

מה כולל טיפול פיזיותרפיה של רצפת האגן וכיצד הוא מתבצע?

בטיפול בבעיות ברצפת האגן מעורבים אנשי מקצוע ומומחים מתחומים רבים: אורולוגיה, אורו-גניקולוגיה, גניקולוגיה, סקסולוגיה, גסטרו-אנטרולוגיה, כירורגיה, מיילדות ופיזיותרפיה (פיזיותרפסטים המתמחים בשיקום רצפת האגן).
 

פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן במדיקס

בקליניקה נעימה ואינטימית תפגשו את מירב בן אברהם, פיזיותרפיסטית מוסמכת BPT, אוניב' ת"א {Bachelor of Physiotherapy}, מאז 2005.  בן אברהם מומחית לטיפול בבעיות רצפת אגן, מטעם בית החולים איכילוב בשיתוף העמותה לקידום הפיזיותרפיה בישראל.

עוד אודות מירב בן אברהם  


מבנה הפגישה
 
החלק הראשון בפגישה כולל תשאול מעמיק המתייחס למצבה הרפואי והרגשי של המטופלת בעבר ובהווה. בשלב שני, נערכת בדיקה גופנית הכוללת בדיקת יציבה, בדיקת בטן חיצונית ובדיקה פנימית {שמזכירה בדיקה של גניקולוג}.  

בהתאם לממצאי הבדיקה, נבנית תכנית טיפול לשיקום איזור האגן ורצפת אגן, בכלל זה איזור הבטן והסרעפת. 

הטיפול כולל טכניקות שונות המבוצעות עי הפיזיותרפיסטית ותרגול יומיומי. לפי הצורך, נעשה שימוש במכשור רפואי כמו ביופידבק וגירויים חשמליים.

בסופו של תהליך, המטופלת לומדת לשלוט בשרירי רצפת האגן, מחזקת את השרירים ומרפה (במצבים של כיווץ יתר וקושי בהרפיה) ולרוב חוזרת לתפקוד מלא.


פיזיותרפיה של רצפת האגן במדיקס
פנית למדיקס? הגעת לטיפול בכאבי ברך או גב תחתון? גשי גם אלינו לבדיקה.
בחדר הסמוך, בהמשך המזדרון, תוכלי לשוחח איתנו ולקבל חוות דעת על מצב רצפת האגן תקינה או צריכה טיפול.  


לתיאום תורים, שאלות והסברים נוספים, צרו עמנו קשר בטל' 03-6482333 או: 0522959321
מהי רצפת אגן?
 
רצפת האגן מורכבת משרירים, רקמות חיבור, עצבים וכלי דם – כל אלה יוצרים "טרמפולינה" בפתחו התחתון של האגן. מעל "טרמפולינה" זו מונחים איברי האגן (שלפוחית, רחם וחלחולת) ובקומה מעליהם – איברי חלל הבטן.
 
רצפת האגן מכונה "רצפה" מכיוון שהיא נמצאת בקרקעיתה של תיבת לחצים – "חלל הבטן". החלק העליון של אותה תיבה (התקרה) היא הסרעפת, העשויה שרירים, רקמות חיבור וכלי דם. הסרעפת תוחמת את האיזור שבין בית החזה לחלל הבטן.

האגן הנו איזור בגוף האדם שבו נמצאים שלפוחית השתן, ערמונית (אצל גברים), הרחם (אצל נשים), החלחולת. דרך רצפת האגן עוברים צינור השתן אצל גברים ונשים ונרתיק אצל הנשים ובחלקה האחורי של רצפת האגן – פי הטבעת. למיקום האנטומי של איברים אלה חשיבות רבה והמבנה הפיזיולוגי המקבע אותם מורכב מעצמות האגן מאחור ומהצדדים ומרקמות רכות מלמטה ומלפנים.

בעוד שעצמות האגן קשיחות, הרי שהרקמות הרכות המקבעות את איברי רצפת האגן חייבות להיות בעלות יכולות מנוגדות: מחד- חזקות מספיק כדי לתמוך ולמנוע צניחת איברים דרכן ומאידך – גמישות מספיק על מנת לאפשר לצינורות העוברים דרך רצפת האגן לתפקד ביעילות (מעבר שתן וצואה, זקפה בעת קיום יחסי מין ומעבר היילוד בזמן לידה).
 

לתיאום תורים, שאלות והסברים נוספים, צרו עמנו קשר בטל' 03-6482333 או: 0522959321  מירב בן אברהם  

פיזיותרפיה של רצפת האגן, לאתר הבית של מירב בן אברהם

 

פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים