פגיעות כתף בסקי-ד"ר ערן ממן

דף הבית >>    מאמרים >> אורתופדיה >> פגיעות כתף בסקי-ד"ר ערן ממן
  
פגיעות כתף בסקי 
ד"ר ערן ממן
בשנים האחרונות חלה עלייה בכמות הישראלים היוצאים לחופשות סקי. יש לזכור שמדובר בחופשה הכוללת פעילות ספורטיבית העשויה להיות מאומצת, ובמקביל להנאה אף עלולה לטמון בחובה סכנת פציעה. הפציעות מסקי מגוונות, ובמאמר זה נתמקד במפרק הכתף.
 
 האם ניתן להמנע מפגיעות כתף בסקי?
 בניגוד לפגיעות גפיים תחתונות בסקי, הנובעות בין השאר מהיעדר הכנה מתאימה כגון חיזוק שרירים ושיפור הכושר הגופני, פגיעות כתף מתרחשות בעת נפילה תוך חבלה ישירה, מתיחה או סבוב הגפה ובדרך כלל אינן ניתנות לשליטה. על מנת להקטין את האפשרות לנפילה שכזו אם בשל עייפות או חולשת שרירים יש לשים דגש על הכנה מתאימה לגפיים התחתונות, שרירי הגב והבטן ושיפור הכושר הגופני.
האם פגיעות הכתף במבוגרים וצעירים זהות?
מאחר שאיכות העצם והרקמה הרכה (רצועות) שונה בין מבוגרים וצעירים, הפגיעות אצל אוכלוסיות אלו, שונות. אצל מבוגרים העצם חלשה יותר ורבים הסיכויים שהיא תהווה את נקודת התורפה ותישבר. אצל צעירים העצם חזקה ועמידה יותר ולכן גם ריבוי הפגיעות ברצועות.
אם כך מהן הפגיעות הצפויות מסקי?
גולשים מבוגרים
 ·     שברים
שברים בכתף מתרחשים עקב חבלה ישירה או עקיפה, בעקבות נפילה על המרפק או נפילה על שורש כף היד, כאשר אזור ראש עצם הזרוע הוא הפגיע ביותר, ביחס לשאר עצמות הכתף. את שברי ראש עצם הזרוע נהוג לחלק לפי מספר חלקי השבר (שני חלקים, שלושה וארבעה). ככל שמספר החלקים ומידת תזוזתם עולים, כך גם עולה מורכבות השבר.
ברוב המקרים הטיפול הוא שמרני (לא ניתוחי), ומתבצע בעזרת מתלה לתמיכת הגפה והנעה (פיזיותרפיה) מוקדמת ככל שמאפשר השבר. פיזיותרפיה זו צריכה להיות מותאמת לפגיעה תוך שילוב פעולה בין הרופא המטפל והפיזיותרפיסט.
לעתים יש צורך בטיפול ניתוחי. שיטות הניתוח מגוונות ואותן יש להתאים לחולה, לשבר ולתנאי הניתוח. ברוב המקרים הניתוח אינו צריך להתבצע באופן מיידי ולכן ניתן להמתין מספר ימים עד לחזרה לארץ. במקרים של שברי פריקה הדחיפות רבה יותר בשל חשש לפגיעה בכלי דם או עצבים.
במהלך המעקב אחרי החלמת המטופל יש לעקב אחר איחוי השבר, טווח התנועה, מידת הכאב והכוח בהנעת היד. כמו כן חשוב לעקוב אחרי סיבוכים אפשריים, כגון פגיעה באספקת הדם לראש עצם הזרוע ונמק אפשרי.
לפיזיותרפיה תפקיד מרכזי בהחלמה בין בטיפול שמרני ובין בניתוחי. 
·    פגיעות בגידים
השם הכולל לגידי הכתף הנו "השרוול המסובב", המורכב מקבוצה של ארבעה שרירים והגידים המחוברים אליהם, העוטפים את ראש עצם הזרוע במעין שרוול. השרירים והגידים האלה אחראים על הנעת הכתף. תמונה אופיינית של חולה עם קרע בגיד הכתף, כוללת כאב עז, קושי בהרמת היד וחולשה בעת ניסיון להרים חפצים.
הפגיעה בגידים אלו שכיחה עם העלייהבגיל, אולם יש להבדיל בין קרע טראומתי בעקבות חבלה מהסוג המתרחש בסקי לבין קרע ניווני כרוני. ההבדל מתבטא בעיקר בטיפול. לצורך הערכת פגיעה זו יש לבצע צילומי רנטגן של הכתף, לשלילת שברים ובדיקת אולטרא סאונד, להערכת הגיד, הקרע ומימדיו. לעתים נזקקים ל MRI או CT להשלמת התמונה.
 הטיפול בבעיה מורכב ודורש ניסיון. ככלל, אחרי השלמת הבירור ושלילת בעיה אחרת מקובל להתחיל בפיזיותרפיה, שכוללת תרגילים לחיזוק הגידים שאינם פגועים לצד נטילת משככי כאב ונוגדי דלקת. על החולה להקפיד לבצע את הטיפול על בסיס יומיומי. לעתים בחולים צעירים הסובלים מקרע אקוטי כמו בפגיעות סקי הנטיה לא להשתהות ולטפל ביתר אגרסיביות, על ידי ניתוח לתפירת הגיד.
 ההחלמה מהניתוח עלולה להמשך מספר חודשים. בתקופה זו על החולה לעבור שיקום, שכולל שימוש במתלה ותרגילי חיזוק והנעה של הכתף בהשגחת פיזיותרפיסט, אך התוצאה הסופית על פי רוב מצדיקה את התהליך.
גולשים צעירים
      שברים בכתף
בניגוד למבוגרים, שאצלם שברי הכתף הם בעיקר של ראש עצם הזרוע עקב אוסטאופורוזיס (ירידה במסת העצם), אצל צעירים שברים בכתף נגרמים מחבלות משמעותיות יותר. בשברים כאלה מעורבת בשכיחות גבוהה יותר עצם הבריח (קלויקולה), וחלקם נגרמים כתוצאה מפריקת כתף. השברים יכולים להיגרם מחבלה ישירה או עקיפה.
 1.    שברי עצם הבריח: התסמינים האופייניים לשברי עצם הבריח כוללים כאב חד אחרי החבלה, בעיקר בזמן הנעת הכתף אך גם במנוחה, שמלווה לרוב בעיוות צורה ובשטף דם תת עורי. לעתים נדירות שבר בעצם הבריח עלול ללחוץ על העור, על כלי דם או על עצבים באזור או לחתוך את העור ולחשוף את העצם לאוויר, דבר שמעלה את הסיכון לזיהומים חיידקיים של העצם. אבחון שבר בעצם הבריח נעשה לרוב אחרי בדיקה גופנית ובעזרת צילום רנטגן פשוט או הדמיית .CT הטיפול בשברים האלה הוא בדרך כלל לא ניתוחי ומבוסס על מנוחה, קירור מקומי, מתלה, משככי כאבים והפעלה מוקדמת של הכתף. ברוב המקרים הטיפול השמרני מוצלח, ורוב החולים ייהנו מחזרה לתפקוד מלא. עיקר הבעיה בשברים האלה הוא קיצור של הכתף הפגועה בהשוואה לשנייה ועיוות בצורה החיצונית של העצם. הבעיות האלה על פי רוב הן קוסמטיות בעיקרן אולם לאחרונה קיימת הנטיה לכוון טיפול ניתוחי אצל צעירים אקטיבים.
2.       שברים בעקבות פריקת כתף: שברים נוספים שאופייניים לצעירים מתרחשים כתוצאה מפריקת הכתף. שבר אופייני כזה הוא שבר דחיסה של ראש עצם הזרוע. לעתים עלול להופיע שבר ב׳מכתש׳ (הגלנואיד) שנקרא .BONY BANKART הדגש בטיפול בשברים האלה הוא על מניעת פריקה חוזרת, ורק לעתים נדירות אנחנו נזקקים לתיקון השבר עצמו.  
·         פריקה של הכתף
הכתף הינה המפרק בעל טווח התנועות הגדול ביותר בגוף האדם ועובדה זו תהיה בעוכרינו, ככל שהדברים נוגעים ליציבות המפרק, עד כדי תת פריקה או פריקה מלאה. במצב של תת פריקה ראש הזרוע מחליק באופן חלקי אל מחוץ למכתש, ואילו בפריקה מלאה ראש הזרוע מתנתק מהמכתש עד איבוד המגע ביניהם. המצבים האלה יופיעו בדרך כלל בעקבות טראומה לכתף. הבעיה במצבים האלה, מעבר לאי נוחות לחולה, היא בנזק שנגרם למייצבי המפרק, שמוביל לאי יציבות קבועה ולפריקות חוזרות.
לעתים הנזקים חמורים יותר וכוללים שבר של המכתש בדרגות חומרה שונות, שברים עם תזוזה של ראש עצם הזרוע, קרע בגידי השרוול המסובב, פגיעות עצביות או פגיעות בכלי דם.
חולים שסובלים מפריקות כתף ומאי יציבות יתלוננו על אי נוחות או חרדה בתנועות היד מעל הראש. במקרה של פריקות חוזרות גם תנועות בנאליות, כגון הושטת היד לפנים, עלולות להוביל לפריקת הכתף. לא נדיר לשמוע תיאורים של פריקה תוך כדי שינה.
·     טיפול
בפריקת כתף תלוי בחומרת אי היציבות, הפגיעות הנלוות (שברים, רצועות), גיל החולה ומידת פעילותו. ככלל שגיל החולה צעיר ורמת פעילותו גבוהה יותר כך גוברים הסיכויים לפריקות חוזרות.
הדרך היחידה המוכרת כיום להקטנה משמעותית של הסיכוי לפריקה חוזרת היא ניתוח. היום הנטייה היא לבצע את התיקון לשחזור הרצועות ומייצבי הכתף בשיטה הזעיר פולשנית, אם כי במקרים מסוימים הטיפול הניתוחי יהיה בשיטה ה׳פתוחה׳. בחולים פעילים ספורטיבית וצעירים יש לשקול ניתוח כבר אחרי הפריקה הראשונה.
לסיכום, סקי ו SNOWBOARD משלבים פעילות ספורטיבית, לעיתים מאומצת, ונופש באוירה ציורית. אצל חלקינו פעילות ספורטיבית זו היא היחידה במהלך כל השנה ומעמידה את גופינו בעומסים שאיננו רגילים להם. הכנה מתאימה עשויה למנוע חלק מהפגיעות ולמנוע מפח נפש.
 
ד"ר ערן ממן
, אורתופד מומחה לכתף וגף עליון   

פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים