כתף קפואה- ד"ר רם ירון

דף הבית >>    מאמרים >> אורתופדיה >> כתף קפואה- ד"ר רם ירון

כתף קפואה

ד"ר רם ירון

כתף קפואה הידועה גם בשמה המדעי Adhesive Capsulitis , הינה הפרעה שבה קופסית הכתף, אותה רקמה המקיפה את מפרק הכתף, הופכת להיות דלקתית, נוקשה ומלווה בצמיחה של התדבקויות המגבילות את התנועה וגורמת לכאבים כרוניים.

מצב זה שסיבתו המדויקת אינה ידועה, יכול להימשך בין חמישה חודשים לשלוש שנים ויותר ובמקרים מסוימים נגרם על ידי פציעה או פגיעה טראומתית באזור זה. מצב זה יכול להופיע גם ללא סיבה נראית לעין. קיימת דיעה הסוברת שיש לתופעה מרכיב אוטואימוני,מצב בו הגוף עצמו תוקף רקמות בריאות בכתף. מצב זה יכול להתפתח לכדי דלקת כרונית. ההתדבקויות צומחות בין המפרק לבין הרקמה הבריאה, מגבילות מאוד את התנועתיות וגורמות לסיבוכים מכאיבים מאוד. בנוסף, יש ירידה בכמות הנוזל במפרק, דבר המוסיף להגבלה בתנועה.

קיימים מספר גורמי סיכון לכתף קפואה ביניהם סוכרת, שבץ, תאונות דרכים, מחלת ריאות, הפרעות ברקמות חיבור ומחלת לב. לעיתים רחוקות בלבד ישנה התפרצות אצל אנשים מתחת לגיל 40.

אחד הסימנים הראשונים לכתף קפואה הינו מצב בו הכתף הופכת להיות מתוחה ונוקשה עד כדי כך שקשה לבצע פעולות פשוטות כגון הרמת הזרוע. אנשים מתלוננים שהנוקשות והכאב מתגברים בלילה. הכאב המלווה כתף קפואה הינו לרוב כאב עמום ומתמשך. הכאב מחמיר עם כל ניסיון לתנועה. הרופא או המטפל יכולים לחשוד במצב של כתף קפואה כאשר הבדיקה הפיזיקלית מגלה תנועת כתף מוגבלת. ניתן לאבחן כתף קפואה אם תחומי טווח התנועה האקטיבי (טווח התנועה של שימוש פעיל בשרירים)זהים או דומים לתחומי טווח התנועה הפסיבי (טווח התנועה של האדם המפעיל את הזרוע או הכתף). בדיקות ארטרוגרם או MRI יכולות לאשש את האבחנה- אם כי בפועל הדבר כמעט ולא נדרש.

הטיפול הינו מכאיב ודורש מאמץ נכבד. הוא מבוסס על טיפול גופני, תרופות שונות, עיסויים, הזרקות של תרופות לתוך הכתף ובמקרים חמורים אפילו טיפול ניתוחי. הרופא יכול גם לבצע מניפולציה תחת הרדמה ולנסות להפריד ולבטל את ההתדבקויות במפרק על מנת לעזור בשחזור טווח התנועה.

ניהול הטיפול בהפרעה זו מתמקד בשיחזור תנועת המפרק והפחתת הכאב. בדרך כלל הטיפול מתחיל במתן תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות וחימום מקומי ובעקבותיו תרגילי מתיחה מתונים ביותר. תרגילי מתיחה אלה, אותם ניתן לבצע בבית בעזרתו של  מעסה מקצועי או מטפל תעסוקתי, הינם טיפולי בחירה. במקרים מסוימים טיפול ב- TENS  -Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation - שימוש במכשיר המופעל ע"י סוללה ומפחית כאב על ידי חסימת הגירוי העצבי. השלב הבא בטיפול הינו סדרה של הזרקת סטרואידים (עד 6 סדרות) כגון Methylprodnisolone וטיפול כזה יכול להמשך מספר חודשים.

 במידה ואמצעי טיפול אלה נכשלים הרופא יכול להמליץ על מניפולציה של הכתף תחת הרדמה כללית המטרה לפרק את ההתדבקויות. ניתוח להסרת ההתדבקויות נדרש רק במקרים קיצוניים. לעיתים יתכן צורך בניתוח לתיקון בעיות נוספות בכתף.

 ד"ר רם ירון-מומחה בכירורגיה אורתופדית, פגיעות כתף וספורט.

 

 

 

 


פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים