דלקת ניוונית של הכתף -ד"ר רם ירון

דף הבית >>    מאמרים >> אורתופדיה >> דלקת ניוונית של הכתף -ד"ר רם ירון

 

אוסטאוארטריטיס של הכתף (דלקת ניוונית של הכתף)

ד"ר רם ירון- מומחה לכירורגיה אורטופדית

אוסטאוארטריטיס – דלקת ניוונית של המפרק – מתרחשת כאשר השכבה הסחוסית המכסה את קצות העצמות – מתנוונת. הדבר גורם לנפיחות, כאב ולעיתים אף להיווצרות אוסטאופיטים – שברי עצם – כאשר קצוות שתי העצמות המרכיבות את המפרק משתפשפים זה בזה.
הכתף מורכבת משני מפרקים –    Acromioclaviculr Joint)AC) ומפרק הכתף – Glenohumeral. מפרק ה- AC הינו הנקודה שבה עצם הבריח נפגשת בשיא הכתף, ה- Acromion. מפרק הכתף, ה- Glenohumeral הינו הנקודה בה נפגשים ראש ההומרוס (Humerus) - עצם הזרוע והסקפולה (Scapula)– עצם השכם. מצבים של אוסטאוארטריטיס שכיחים יותר במפרק ה- AC.
 
לרוב אוסטאוארטריטיס מתגלה בקרב אנשים מעל גיל 50. בקרב אנשים צעירים אוסטאוארטריטיס הינה לרוב תוצאה של פציעה כגון שבר בכתף או פריקה של הכתף. התופעה ידועה כארטריטיס פוסט-טראומתית. אוסטאוארטריטיס יכולה להיות גם תורשתית.
אבחנה של פתולוגיה במפרק הכתף הינה לרוב קלינית או בבדיקה גופנית, כאשר הרופא מגלה כאב או ירידה בטווח התנועה, דבר הגורם לחולשה וקרפיטציות ברות מישוש בתנועות הכתף. צילומי רנטגן עוזרים באישוש האבחנה. היסטוריה רפואית עוזרת אף היא באבחון, כאשר ההופעה של אוסטאוארטריטיס הינה יותר סמויה ודלקת מפרקים שגרונית, אשר בעיקרה הינה מצב כרוני, נקטעת על ידי התפרצויות תקופתיות משניות להתלקחות הדלקת. במצבים של כתף קפואה, Adhesive Capsulitis, כאב הולך ומחמיר מלווה בירידה בתנועתיות וביציבות, הופעת כאבים עזים בנקודת הסוף של התנועה בזמן הבדיקה הגופנית.
 
טיפול באוסטאוארטריטיס של הכתף
יש לנסות טיפול שמרני לפני טיפול ניתוחי באוסטאוארטריטיס של הכתף. האופציות הטיפוליות כוללות:
·        מנוחה לכתף.
·        שינוי פעילות או אימוץ פעילויות המפחיתות כאב.
·        חימום לח יכול להקל על הכאב.
·        תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (NSAIDs) או זריקות סטרואידים על מנת להפחית דלקת.
·        קירור הכתף בקרח למשך 20 עד 30 דקות, פעמיים עד שלוש פעמים ביום, על מנת להפחית את הכאב ואת הדלקת.
·        בין הטיפולים הניתוחיים נכללים הטרייה באמצעות ארטרוסקופיה, החלפה חלקית של המפרק וטיפול ניתוחי כולל שבו מחליפים את המפרק
         כולו- Total Shoulder Arthroplasty  
   
 
 
Sodium hyaluronate הינו מוצר שאושר על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לטיפול באוסטאוארטריטיס של הברך לפני מספר שנים ונמצא יעיל בטיפול בכאבי כתף וזאת על פי ממצאים של מחקר שנעשה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת קולומביה ואשר הוצגו בכינוס השנתי של האקדמיה האמריקאית של המנתחים האורטופדים.
במחקר, Sodium hyaluronate הפחית את מידת הכאבים הכרוניים ב- 50% בקרב מטופלים עם אוסטאוארטריטיס כרונית של הכתף. תוצאות אלה דומות לתוצאות של מחקר קודם מ- 1998 אשר הוביל את מינהל המזון והתרופות האמריקאי לאישור השימוש ב- Sodium hyaluronate לטיפול באוסטאוארטריטיס של הברך. השימוש ב- Sodium hyaluronate לטיפול בכאבי כתף נמצא כעת תחת בחינה של מינהל המזון והתרופות, ה- FDA.


מומחה לכירורגיה אורתופדית
 
 
 
 

פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים