בדיקות ספורט

דף הבית >> רפואת ספורט >>    בדיקות ספורט

בדיקות ספורט המתבצעות במדיקס

בדיקות ספורט היו בעבר נחלתם של ספורטאים מקצוענים בלבד.
היום הן נגישות לכל מי שרוצה להתחיל להתאמן ומיועדות לכל אדם פעיל שרוצה לבצע פעילות גופנית באופן רציני, וכן לאנשים פעילים שרוצים תוספת מידע לגבי מצבם והפוטנציאל האפשרי לפעילות.  בדיקות ספורט הן בדיקות פיזיולוגיות שבודקות את תפקוד הגוף במאמץ ומערבות ציוד מתקדם וידע ספציפי. הבדיקות מתבצעות על ידי אנשי מקצוע מיומנים וכוללות מילוי שאלון רפואי, בדיקה רפואית, מדידת הרכב ומידות גוף, וכן תפקודי נשימה מלאים לגילוי הפרעות במערכת הנשימה.

בדיקות מאמץ (ארגומטריה/ לב במאמץ)
בדיקת מאמץ מתבצעת על גבי מסילה נעה או אופניים אמיתיים (ניתן גם על אופני הנבדק). היא מביאה את האדם לדופק המרבי האמיתי בהסתמך על ההרגשה והיכולת לבצע המאמץ. הבדיקה נעשית תוך מעקב צמוד של א.ק.ג. ולחץ דם ומיועדת לגלות הפרעות בתפקוד הלב. כל אלו נועדו לאפשר אימון בטוח כאשר הכול תקין. הבדיקה מגלה בנוסף את הדופק המקסימאלי ומאפשרת השוואה לבדיקות קודמות. ביצוע הבדיקה נעשה על ידי הגברת ההתנגדות לרכיבה, או הגדרת המהירות והשיפוע על המסילה מידי דקה, עד אשר הנבדק אינו יכול להמשיך עוד.

בדיקת סף חומצת חלב
הבדיקה מיועדת לספורטאים רציניים ומשמשת לקביעת ספי אימון. הבדיקה מתבצעת בשלבים של שלש דקות על מסילה או אופניים כאשר בסוף כול שלב נלקחת דגימת דם מן האצבע על מנת למדוד את רמת חומצת החלב. משך הבדיקה בין 30-45 דקות בדרך כלל כאשר בתום כול שלב תעלה המהירות. לאחר מכן מועלות התוצאות על עקומה ומזוהה איזור הסף האנאירובי כאשר מתוכו נגזרים דופקי האימון המתאימים לנבדק . תחומי קצב לב אלו מאפשרים בניית תכנית אימונים מדוקדקת ואישית ומאפשרים קביעת קצבי דופק מעשיים אשר אינם נסמכים על אחוזים.

בדיקת צריכת חמצן מרבית  ( VO2 max )
בדיקה אשר בעבר שמשה ספורטאי צמרת בלבד, אך כיום מיועדת לכלל האוכלוסייה. הבדיקה מאבחנת בעיות תפקודיות פיסיולוגיות המצביעות על בעיות פנימיות. היא מודדת את הפוטנציאל הספורטיבי של הנבדק ומגלה את הסף האנאירובי הנשימתי.  נתון זה ישמש לקביעת תכנית אימונים מדויקת ומדוקדקת לכול הצרכים: משינוי בהרכב הגוף ועד שיפור הכושר הגופני והצלחה בתחרויות, מהאדם הלא פעיל כלל ועד לספורטאי המקצועי.
הבדיקה מתבצעת על מסילה נעה או על אופניים, ובמהלכה מורכבת מסכה שקופה על הפה והאף של הנבדק, ממנה נמדדות כמויות האוויר הנשאף והננשף וכמויות החמצן הנקלט בגוף, לעומת דו תחמוצת הפחמן אשר נפלט. הנבדק מחובר לא.ק.ג. ומד לחץ דם, וכלל הנתונים הנמדדים מפורטים בגרפים וטבלאות ומועברים לנבדק. עם תוצאות הבדיקה ניתן לקבל יעוץ פיסיולוגי מקיף ולהרכיב תכנית אימונים מותאמת אישית.
הבדיקות משתלבות היטב במערך הייעוץ של מדיקס, ומאפשרות הן גילוי סיכונים בריאותיים, והן מדידת נתונים אשר יביאו לשיפור היכולת והשגת מטרות הנבדקים.
 
בדיקת קצב מטבולי במנוחה ( RMR )
הבדיקה מתבצעת לרוב בשעות הבוקר לאחר צום של 6 שעות לפחות, בשכיבה על הגב וללא פעילות. הנבדק שוכב כאשר מסביב לראשו כיפה שקופה ומכשיר מדידה האוסף את האוויר הננשף ומודד את קצב הנשימה, הלב , וכמות החמצן ודו תחמוצת הפחמן הנצרכים ומיוצרים בגוף.
מתוך נתונים אלו ניתן לקבוע כמה קלוריות צורך הגוף ביממה, ובאילו הרכבים. בעזרתם ניתן ללמוד את המערך התזונתי המתאים לצורך השגת המטרות (ירידה במשקל, שינוי הרכב גוף, התאמה לתכנית אימונים ועוד). רצוי להצמיד לבדיקה יעוץ תזונתי המפרש את התוצאות ומתווה תוכנית תזונתית בהתאם.
 
 
ביצוע בדיקות ספורט יאפשר לכם לקבל מידע נוסף על המצב הבריאותי, המלצות מדויקות לאימונים ומדד מצוין למצב העכשווי ולהתקדמות עתידית.
 
למידע נוסף או שאלות אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר
 

מאמרים בנושא ברפואת ספורט ובדיקות ספורט

לכתבה במגזין "כלכליסט" על בדיקות הסח"ח במדיקס לחצו כאן

 


פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים