פיזיותרפיה של רצפת אגן

דף הבית >> פיזיותרפיה >> פיזיותרפיה של רצפת אגן

פיזיותרפיה | פיזיותרפיה של רצפת האגן | פיזיותרפיה של פרקי הלסת | שיקום וסטיבולרי - טיפול בסחרורות | גלי הלם - Shock Wave

מהי רצפת אגן ?
בשנים האחרונות גברה המודעות לפיזיותרפיה של רצפת האגן.
           
רצפת האגן מורכבת מרקמות שריר, רקמות חיבור, עצבים וכלי דם – כל אלה יוצרים "טרמפולינה" בפתחו התחתון של האגן.  מעל "טרמפולינה" זו מונחים אברי האגן (שלפוחית, רחם וחלחולת) ובקומה אחת למעלה יותר גם אברי חלל הבטן.   
 
רצפת האגן מכונה "רצפה" מכיוון שהיא נמצאת בקרקעיתה של תיבת לחצים – "חלל הבטן". החלק העליון של אותה תיבה (התקרה) היא הסרעפת, העשויה שרירים, רקמות חיבור וכלי דם, כאשר הסרעפת תוחמת את האזור שבין בית החזה לחלל הבטן.
 
האגן הינו אזור בגוף האדם שבו מתרכזים שלפוחית השתן, ערמונית ( אצל הגבר ) הרחם (אצל האישה) וכמובן רקמות שריר, עצבים וכלי דם.   דרך רצפת האגן עוברים צינור השתן אצל גברים ונשים, ונרתיק אצל הנשים,  ובחלקה האחורי של רצפת האגן – פי הטבעת.   למיקום האנטומי של איברים אלה חשיבות רבה, והמבנה הפיזיולוגי המקבע אותם מורכב מעצמות האגן מאחור ומהצדדים ובאמצעות רקמות רכות מלמטה ומלפנים.
 
בעוד שעצמות האגן קשיחות, הרי שהרקמות הרכות המקבעות את איברי רצפת האגן חייבות להיות בעלות יכולות מנוגדות: מחד – חזקות מספיק כדי למנוע צניחת איברים דרכן ומאידך גמישות מספיק לאפשר לצינורות העוברים דרך רצפת האגן לתפקד ביעילות ( מעבר שתן וצואה, זקפה בעת קיום יחסי מין ומעבר העובר בזמן לידה ). 


רצפת אגןמדוע יש צורך בפיזיותרפיה של רצפת האגן ?
כאשר קיימת פגיעה בשרירי רצפת האגן נפגעת יכולתם לתמוך באברי האגן וכתוצאה מכך כל פעילות המגבירה את הלחץ התוך בטני כמו שיעול, עיטוש, קפיצה, ריצה, צחוק, הרמת חפצים או ילדים ועוד, עלולה לגרום ללחץ כלפי מטה של אברי האגן. 

חשוב לציין שישנם מרכיבים רבים הקשורים לצניחה של רצפת האגן, ביניהם תורשה ומחלות, גיל, כמות ואופי הלידות ואורח החיים הכללי.

שרירי רצפת אגן פגועים, שאינם יכולים למנוע מתיחת רקמות חיבור ו/או להביא לסגירה מוחלטת של הסוגרים, לא יוכלו למנוע דליפת שתן גזים וצואה, כמו גם צניחת שלפוחית, רחם וחלחולת. עם הזמן רצפת האגן כולה עלולה לצנוח. צניחת רצפת האגן מובילה לקושי בהתרוקנות (עצירות וקושי במתן שתן) ואלו בתורם גוררים בילוי ארוך בשירותים, מלווה בלחיצות ארוכות ומפרכות, המחמירות את הצניחות ופוגעות בעצבי רצפת האגן.

הצורך בטיפול ברצפת אגן נפוץ אצל נשים לאחר לידה או נשים בחודשי הלידה המתקדמים, בין היתר על רקע השינויים האנטומיים הרבים שעוברים על האישה במהלך חודשי ההריון והלחץ הרב על שרירי רצפת האגן.

בניגוד לתפיסה הרווחת, רצפת אגן בריאה חשובה לא רק לנשים, אם כי במכון הפיזיותרפיה של מדיקס אנו מטפלים רק בפיזיותרפיה לשיקום רצפת אגן לנשים.


מה כולל טיפול פיזיותרפיה של רצפת אגן? כיצד הוא מתבצע?
בטיפול בבעיות ברצפת האגן מעורבים אנשי מקצוע ומומחים מתחומים רבים: אורולוגיה, אורו-גינקולוגיה, גינקולוגיה, סקסולוגיה, גסטרו אנטרולוגיה, כירורגיה, מיילדות ופיזיותרפיה ( לפיזיותרפיסטים המתמחים בשיקום רצפת האגן). 


טיפול הפיזיותרפיה במדיקס הינו טיפול אישי, בקליניקה אינטימית, על ידי גב' מירב בן אברהם, פיזיותרפיסטית BPTמוסמכת שהוכשרה לטיפול בבעיות רצפת אגן בביה"ח תל השומר.  הטיפול כולל שימוש בציוד מקצועי מתקדם המאפשר אימון ולימוד של שרירי רצפת האגן, חיזוק השרירים והחזרתם למצב של תפקוד מלא. 

הטיפול כולל תרגול אישי ותרגול עם הפיזיותרפיסטית, כאשר המטרה היא להקנות למטופלת כלים לאימון גם מעבר לביקור במדיקס. 
על פי רוב, מדובר בסדרת טיפולים שלאחריה המטופלת מגיעה לשיפור משמעותי והטיפול ממשיך באמצעות אימון אישי בבית.

לתיאום תורים, שאלות והסברים נוספים אנא צרו עימנו קשר בטל 03-6482333 או באמצעות הפורום שלנו.


פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים