מילון מושגים

דף הבית >>    מילון מושגים

 

מילון מושגים (לפי א'-ב')

 

ארתרוסקופיה:
הליך ניתוחי שהינו אמצעי אבחנתי וטיפולי המאפשר להסתכל ישירות על כל חלקי המפרק על-ידי החדרת מכשיר אופטי דק בשם אנדוסקופ..להמשך..
 


ברוקסיזם:
 ברוקסיזם הוא שמה של תופעה המאופיינת בפעילות שרירית לא רצונית במערכת הלעיסה, הכוללת הידוק או חריקת שיניים ומופיעה לרב במהלך השינה, או באופן תת מודע במשך היום. זוהי תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה (בילדים – עוד יותר), אך רק חלק קטן מודעים לה...להמשך..


דורבן:
"דורבן" הוא המונח העממי והמקובל, הידוע בשפה מקצועית כ"פלנטר פאסיטיס".
בעבר האמינו שהבעיה נגרמת בגלל גדילה של "דורבן",  עצם בתחתית העקב ומכאן השם. למעשה הבעיה היא דלקת בנקודת החיבור של רצועה ארוכה (פלנטר פסיה) אל העקב...להמשך..   


 
הפרעה שבה קופסית הכתף, אותה רקמה המקיפה את מפרק הכתף, הופכת להיות דלקתית,נוקשה,ומלווה בצמיחה של התדבקויות המגבילות את התנועה וגורמת לכאבים כרוניים..להמשך..

מדרסים:
מדרסים המותאמים אישית, תומכים את כף הרגל והדריכה על כף הרגל הופכת להיות דריכה נכונה ואופטימלית.
המדרסים תומכים ולא לוחצים על הרגל ובכך מאפשרים לדם לעבור בחופשיות בכל הדם, מונעים היווצרות יבלות ושלפוחיות בכפות הרגליים...להמשך..


מיניסקוס:
המיניסקוס הוא מבנה עשוי רקמה סחוסית מסוג פיברוטי וצורתו כצורת סהרון ולכן זהו שמו בעברית.מיקומו בברך בין עצם הירך לבין עצם השוק. בכל ברך קיימים שני מיניסקוסים: הלאטרלי (צידי/חיצוני) והמדיאלי (פנימי)... להמשך..
 
 

 מרפק טניס:
פגיעה אשר מאפיינת שחקני טניס ומשם קיבלה את שמה. כאב המופיע בגיד הממוקם בחלק החיצוני של מפרק המרפק הקרוי Lateral epicondyle. הפגיעה מופיעה בעקבות פעולות חוזרות ושימוש יתר בפרק כף היד ומסיבה זו מאפיינת שחקני טניס, פסנתרנים, מזכירות, אנשי מחשב ועוד..להמשך..מתיחת שריר:
מתיחת שריר הינה פציעה שכיחה במיוחד בין הפעילים גופנית. המתיחה יכולה להופיע בדרגות שונות אשר החמורות בהן מערבות קרעים בחומרה שונה. מתיחת/קריעת שריר מתרחשת בעת שהשריר נדרש לגייס כוח בזמן קצר (כוח מתפרץ) או בזמן בלימה בזמן קצר בעת שהפעולה מתרחשת בסוף טווח התנועה. ..להמשך...

נקע:
מצב של פגיעה בשלמות רצועה מפרקית המחברת בין שתי עצמות המרכיבות מפרק. הנקע נגרם על-ידי מתיחת יתר של הרצועה מעבר לטווח התנועה הנורמאלי של המפרק... להמשך..
 

עקמת:
במבט מאחור, עמוד השדרה אמור להראות ישר לחלוטין. עקמת הינה סטייה ימינה או שמאלה מהקו האמצעי הישר של הגוף..להמשך.. פלטפוס:
פלטפוס – Flat Foot, הינו מצב של העדר / חולשה של הקשת האורכית בכף הרגל. הוא יבוא לידי ביטוי בכף רגל שטוחה. פלטפוס עלול להשפיע על היציבה, וכך לגרום להופעת כאבים במספר מקומות: כף הרגל, קרסול, ברכיים וגב...להמשך..פריצת דיסק:
המושג פריצת דיסק הינו השכיח ביותר בכל הקשור לשיחות בנושא פגיעות גב, עם זאת רוב כאבי הגב אינם תוצאה של פריצת דיסק. פריצת דיסק היא המצב בו נקרעים סיבי הדיסק ההקפיים והחומר הג'לטיני נשפך החוצה...להמשך...

 

פריקת כתף:
מפרק הכתף בנוי בצורת "מכתש ועלי", ראש הזרוע ממוקם בשקע עצם השכמה. עובדה זו מקנה לו תנועתיות רבה אך זו באה לעיתים על חשבון היציבות...להמשך...

 

שבר מאמץ:
שבר מאמץ הוא שבר הנגרם משחיקה של העצם, כתוצאה מעומסים רציפים המופעלים עליה בתחום היכולת של העצם, שבר זה שונה משבר ממשי, שנגרם כתוצאה מהפעלת חול חד פעמי הגדול מיכולת העצם לשאת... להמשך..  
 
 

רצועה צולבת : קדמית, אחורית, צידית / קרע ברצועות הברך:
מפרק הברך מוקף בארבע רצועות עיקריות: צולבת קדמית, צולבת אחורית, צידית פנימית וצידית חיצונית. תפקיד רצועות הברך לחבר את עצמות הירך והשוק ובכך לספק יציבות למפרק...להמשך..


 

 

 


 

פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים