מדיקס-בדיקות ספורט

דף הבית >> מדיקס-בדיקות ספורט
   חשיבות בבדיקות ספורט 

קיום בדיקות אורטופדיות לשחקנים לפני החתמתם הוא דבר מושרש בכדורגל האירופי, אולם בישראל הדברים רחוקים מלהיות מוסדרים. בין רופאי הספורט הדעה חד משמעית - יש לבצע את הבדיקות הללו. לאחרונה אף הוקם בישראל, על ידי מספר רופאי ספורט בכירים, ה"איגוד לרפואת ספורט". לפני ארבעה חודשים פנו חברי האיגוד להתאחדות לכדורגל ופרשו בפניה ראשיה תוכנית לשיפור הפן הרפואי בקבוצות. מי שעומד בראש האיגוד הוא ד"ר רון ארבל, ששימש בעבר כרופא הפועל ת"א ומכבי פ"ת והיום משמש כיו"ש האיגוד לרפואת ספורט בישראל ואורתופד בכיר ב מדיקס

"באנו עם הצעה לשפר את הטיפול הרפואי", סיפר ד"ר ארבל, "כדי להתקרב לכל מה שקורה בחו"ל. שם יודעים שאם משקיעים מיליונים בשחקנים, הם יכולים להשקיע כמה עשרות אלפי דולרים, כדי לשמור על השחקנים על ידי רופא טוב. אבל פה זה לא קיים, כאן רוצים לקבל את זה בחינם, וככה זה נראה. מוכנים להוציא הון תועפות על שחקנים בינוניים, אבל לא על רופא טוב. ניסינו להזיז דברים בנושא, אבל ההתאחדות די תקעה אותנו ועד היום לא חזרה אלינו".

באיגוד סיפרו כי ישנם גם סטנדרטים עולמיים די ברורים לבדיקות שעושים לשחקנים חדשים. מדובר על סקירה של מערכת שלד הגוף של השחקן, ובמידה שידוע על פציעה קודמת, שמים דגש נוסף על האזור הפגוע. בארץ מעטות הקבוצות ששולחות שחקנים חדשים לבדיקות שכאלה. במכבי חיפה סיפרו אתמול שאצלם כל שחקן חדש שמגיע למועדון עובר בדיקה רפואית מקיפה ורק לאחריה הוא מוחתם. גורם במועדון הרים גבה לנוכח ההתנהלות הרפואית של מכבי ת"א, במקרה דוארטה ושאר הגאלקטיקוס שלא עברו בדיקות. "אנחנו עושים את זה כדי לא לקנות חתול בשק", אמר אותו גורם.

ד"ר ארבל מוסיף: "אין ספק ששחקן שמוחתם בליגת העל צריך לעבור בדיקה מקיפה, במיוחד אם קנית שחקנים ותיקים או כאלה שעברו פציעה. זה כמו לקנות מכונית משומשת, צריך לבדוק מלמעלה ולמטה. קבוצה כמו מכבי ת"א, שלא עולה לה כסף לבצע את הבדיקות בגלל שיש לה דיל עם בית החולים, היתה חייבת לעשות אותן. אם הייתי מוציא סכום גבוה על שחקן, הייתי רוצה לדעת שהוא כשיר לעבור עונה קשה של משחקים. הייתי מביא אורטופד, רופא ריאות וקרדיולוג שיבדוק אם הכל בסדר, ואז אני רגוע".


גם מנהל המרפאה לאורטופדיה וטראומה של קופת חולים כללית בירושלים, ד"ר אורי פרנקל, המשמש גם כרופא בית"ר ירושלים, מסכים: "כמובן שצריך לעשות בדיקות, זה צריך להיות מובן מאליו. ברור לי שכל שחקן חייב בבדיקה רפואית מקיפה, וודאי שצריך להתייחס לפציעות בעבר. אני גם חושב שצריכה להיות הצהרה של השחקן עצמו על מצב בריאותו, ממש כמו שעושים בביטוח".

אלא שלא רק קבוצות ניזוקות מהחתמה של שחקנים ללא בדיקה. ישנן פציעות שיכולות לגרום לשחקן נזק בלתי הפיך, במידה שהוא הולך לשחק פצוע. ד"ר ארבל: "יש שחקנים שאומרים 'אני יודע שיש לי בעיה, אבל תן לי זריקה ואני עולה לשחק'. אז למרות שמסבירים להם שהם מסכנים את עצמם, הם אומרים 'תן לי'".

 
 

פורום מדיקס
המומחים שלנו עומדים לרשותכם
קביעת תורים אונליין
קביעת תור לכל המחלקות - בקלות ובמהירות!
גלריה
מגוון עצות לחיים מזינים ובריאים
צוות מדיקס
בואו להכיר את הצוות של מדיקס
 
בניית אתר: אינטרטק בניית אתרים